Semily a okolí

Zajímavosti

Riegrova stezka – Pětikilometrová naučná stezka, která vede ze Semil do Podspálova má řadu zajímavých míst. K těm nejznámějším patří téměř 80 m dlouhá lávka nad řekou. Dále Böhmova vyhlídka, ze které se otevírá krásný pohled na Krkavčí skálu na protilehlém břehu. A na závěr této stezky, na soutoku řeky Jizery a Kamenice, se nachází nově otevřená „Podspálovská hydroelektrárna“. Ta byla vybudována již v roce 1926. Voda je do ní přiváděna 1300 metrů dlouhým tunelem, začínajícím u jezu v blízkosti galerie. Po citlivé generální rekonstrukci v roce 2002 slouží svému účelu dodnes. Od května roku 2009 je otevřena pro veřejnost.

Muzeum a Pojizerská galerie – Husova 2 – nabízí kromě sezónních výstav dvě stálé expozice „Osobnosti Semilska“ a „(Ne)zapomenutelná minulost“. Tato barokní budova pochází z roku 1760 a patří k nejstarším v Semilech. Je významná také tím, že se v ní roku 1882 narodil a své dětství prožil spisovatel a novinář Ivan Olbracht.

Muzeum techniky – Loukov u Semil – se nachází při tzv. pojizerské silnici vedoucí ze Semil do Jilemnice. V současnosti disponuje asi 3 000 exponáty, do roku výroby 1945. Návštěvník tu najde 40 stabilních motorů, 40 motocyklů, automobily, dálník, ponorku a jiné technické lahůdky. Milovníci historie se tady vrátí do časů, kdy svět opouští pára a začíná benzínové opojení.

Golfové hřiště – Nachází se v meandru řeky Jizery již od roku 1970. Je krásné, přírodní a přestože poměrně krátké, tak velmi náročné na přesnost ran. Na tomto hřišti vyrostlo několik špičkových českých golfistů.

Kino Jitřenka – Nově rekonstruované, moderně vybavené kino s kavárnou a knihovnou je v provozu od 2. 10. 2010. Nabízí bohatý program filmů pro malé i velké – program viz webové stránky kina.

Hrady a zříceniny

 

Tipy na výlet